اولین نشست كمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در سال جدید برگزار شد:
شكل گیری لابی نتانیاهو برای حمایت از ترامپ در انتخابات 2020/رویوران: همسویی ترامپ با نتانیاهو در برنده شدن او تاثیرگذار بود/رضوی: جامعه اسرائیلی مخالف ارزش های جهانی است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، درنخستین نشست کمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در سال 98 که با حضور کارشناس مسائل غرب آسیا در محل  دفتر این جمعیت برگزار شد، موضوعاتی همچون انتخابات رژیم صهیونیستی و روند تشکیل کابینه جدید وتشکیل کابینه جدید فلسطین را مورد بررسی قرار دادند.

حسین رویوران کارشناس امور غرب آسیا، با اشاره به اینکه پنجمین دور نخست وزیری نتانیاهو قطعی شده است؛ در این نشست، عنوان کرد: نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وجود اینکه داری چندین پرونده فساد(هزار، دو هزار، چهارهزار، خیانت درامانت، جعل اطلاعات و..) بود در انتخابات اخیر اراضی اشغالی توانست از دیگر رقبایش جلوتررود و این سوال را بدون پاسخ گذاشت چرا فردی که دارای این همه اتهام فساد بوده وحتی افرادی از حزبش خارج شدند، برنده انتخابات شود.

رویوران با اشاره به اینکه سقوط جریان چپ درانتخابات اراضی اشغالی عجیب به نظر می رسد، افزود: جریان چپ که دارای 24 کرسی بود در این دور از انتخابات سقوط عجیبی می کند و می بینیم که حزب کار 6 کرسی به دست می آورد. این حزب که همواره با آرای قابل توجهی در کنست راه پیدا می کرد، در این دور از انتخابات شاهد رکودی بی سابقه در سقوط سیاسی خود بود و از 120 کرسی کنست 6 کرسی را به دست آورد.

رویوران: همسویی ترامپ با نتانیاهو در برنده شدن وی تاثیرگذار بود

وی، با بیان اینکه تلاش های اقتصادی نتانیاهو در به دست گرفتن آرای وی بی نتیجه نبود، ادامه داد: موضوع دخالت آمریکا در به رسمیت دادن جولان به عنوان بخشی از اراضی اشغالی، الحاق کرانه باختری و قرار دادن نام سپاه درلیست تروریستی آمریکا که در زمان انتخابات صورت گرفت، در کسب آرای نتانیاهو تاثیر گذار بود. هر چند در ماههای قبل و به منظورتوجهات سیاسی بیشتراعلام شدن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، معامله قرن، عملیات سپر شمال و انهدام تونل های لبنان را شاهد بودیم.

 

استقرار دوربین در مراکز اخذ عرب ها

 

رویوران با اشاره به مشارکت پایین عرب ها در این دور از انتخابات اراضی اشغالی، گفت: عرب های فلسطین نزدیک به 2 میلیون نفر جمعیت دارند و 21 درصد از اراضی اشغالی متعلق به آنها است اما گفتمان الحاق کرانه باختری که از آن به عنوان تیر خلاص نتانیاهو به قرارداد اسلو می توان نام برد، در ایام انتخابات موجب ناامیدی و مشارکت پایین عرب ها در این دور از انتخابات شد و دو حزب فعال آنها 8 درصد آرا را به دست آورد. افزون بر این گذاشتن دوربین در مراکز اخذ آرای عرب ها توسط رژیم صهیونیستی نگرانی خاصی در میان آنها به وجود آورده بود و مشارکت پایین تری را از سوی آنها شاهد بودیم.

 

برنده شدن نتانیاهو با چندین پروند فساد جای سوال دارد

این کارشناس مسائل منطقه، با طرح این سوال که چرا نتانیاهو با داشتن چندین پرونده فساد آرای لازم را به دست آورد، گفت:نتانیاهو آدم فاسدی است و در دریافت رشوه وخیانت در امانت به ویژه در معامله زیردریایی آلمانی که توسط خود آنها هم تایید شده است، برنده می شود و این جای بسیار سوال دارد که آیا جامعه اسرائیلی افراد فاسد و خائن درامانت را دوست دارند؟ از دیگر سو نیز شاهد جدایی و انشقاق سیاسی میان احزاب موافق نتانیاهو و یا انصراف آنها بودیم اما چه موضوعی رخ می دهد که وی برنده انتخابات شود،  جای سوال است.

وی عدم ورود احزاب کوچک به کنست را یکی از دلایل برنده شدن نتانیاهو درانتخابات اخیر رژیم صهیونیستی دانست و گفت: در این دور از انتخابات، درصد ورود به انتخابات را بالای 3 و بیست و پنج درصد قرار دادند و این موضوع موجب شد تا نتانیاهو به راحتی دولت ائتلاف درست کرده و 36 کرسی کنست را به دست آورد و با اختلاف یک کرسی از دیگر رقیبش جلو بیفتند.

 

جایگزین شدن ارزش های سکولار به جای ارزش های دینی در اراضی اشغالی

وی  با اشاره به اینکه تغییرات اجتماعی در اراضی اشغالی در حال شکل گرفتن است، یادآور شد: در اراضی اشغالی روزهای شنبه را به ممنوعیت استفاده از وسایل مدرن اختصاص دادند و معتقدند که نباید از وسایل برقی و یا کالایی که روشن شود مانند تلویزیون یا حتی ماشین در این روز استفاده کرد وآن رامغایر با ارزش های دینی می دانند و دربرخی مناطق با لباس متحد الشکل تردد می کنند. این نوع نگاهها اکنون و به ویژه در تل آویو دیده نمی شود و می توان دریافت که ارزش های سکولار جای ارزش های دینی صهیونیست ها را گرفته است.

 

نتانیاهو انتخابات کنست را مهندسی کرد

رویوران با بیان اینکه نتانیاهو انتخابات کنست را مهندسی کرده است، یادآور شد: نتانیاهو با مطرح کردن موضوعاتی همچون معامله قرن، تروریستی خواندن سپاه و یا اشغال کرانه باختری توجه رسانه ها را به سوی خودجلب کرد و با استفاده ابزاری از این موضوعات حتی در یک روز 18 مصاحبه در شبکه های مختلف انجام داد. این گونه اقدامات وی و حمایت های ترامپ در این باره موجب شد تا نگاهها به سوی وی جلب شود و برخلاف نظرسنجی ها رقیبش را پشت سر گذاشت.

 

شکل گیری لابی نتانیاهو برای حمایت از ترامپ در انتخابات 2020

این کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به اینکه امکان وجود لابی نتانیاهو و ترامپ در دور جدید انتخابات آمریکا نیز وجود دارد، تصریح کرد: اکنون نظرسنجی ها از کاهش محبوبیت ترامپ درآمریکا خبر می دهند و این گونه تحلیل می رود که ترامپ در انتخابات کنست به نتانیاهو کمک کرد تا از لابی و حمایت وی درانتخابات 2020 آمریکا نیز بهره مند شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی امکان پذیر است، گفت: هر چند تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی سخت است اما نتانیاهو می تواند. شاید قبل از انتخابات با برخی از احزاب سیاسی مشکل پیدا کرد و موضوعاتی مانند قانون سربازی و یا حزب اسرائیلی لیبرمن او را به چالش هایی کشاند و سیاست های یکدیگر را قبول ندارند، اما جمع کردن و جذب آنها برای نتانیاهو سخت است اما باید بدانیم که وی تجربه پنج بار نخست وزیری را دارد و کاربلد است  و آنها را مدیریت خواهد کرد.

وی افزود: با وجود اینکه 36 کرسی از ائتلاف خودش را دارد 40 درصد کابینه را برای خودش نگه خواهد داشت واین اقدام را در دوره های قبلی کاری وی دیدیم. او با استفاده از رایزنی ها، گفت وگوها و مشاوره رئیس جمهور رژیم صهیونیستی بهره خواهند برد  و در یک ماه مهلتی که برای تشکیل کابینه دارد به نتایجی مورد نظرش دست می یابد.

 

رویوران با اشاره به اینکه نتانیاهو با تشکیل کابینه مشکلات دیگری را در منطقه به وجود خواهد آورد، یادآور شد: رژیم صهیونیستی با زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی، به اشغال مناطقی از جولان ادامه می دهد و شهرک سازی در کرانه باختری را مطرح ساخته است. موضوعاتی که نشان دهنده این است که آرمان فلسطین تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت چرا که شاهد هماهنگی نتانیاهو با برخی کشورهای عربی منطقه هستیم. سخنان آخرین نشست خبری نتانیاهو بیانگر این بود که کشورهای عربی زیادی به او تبریک گفتند و به گفته خودش بیشتر از انگشتان یک دست هستند.

 

عدم همراهی جوامع کشورهای عربی با نگاه صهیونیستی سران خود

این کارشناس امور فلسطین، ادامه داد: اما این پیام تبریک ها بیانگر این نیست که بتوان شاهد شکل گیری ناتوی عربی که دو سال پیش توسط آمریکا و برخی کشورهای عربی مطرح شد، باشیم چرا که این سوال ها به وجود می آید که این ساختار جدید نظامی در کجا مستقر خواهد شد؟ یا اینکه چه کسی هزینه آن را می دهد؟ و یا اینکه آیا کشورهای عربی به ارتش تحت فرماندهی آمریکا پول خواهند داد؟ برای پاسخ دادن به این سوالات جوابی نیست چرا که شاید سران عربی با رژیم صهیونیستی وارد رابطه سیاسی شده اند آیا جوامع و ملت های عربی این موضوع را می پذیرند؟ در این باره باید گفت، خیر، چرا که تجربه آن را در سازش مصر وامضای کمپ دیوید که 40 سال پیش شکل گرفت دیدیم که جامعه مصری پس از 40 سال دشمن اول خود را رژیم صهیونیستی می دانند.

 

رضوی: جامعه اسرائیلی مخالف ارزش های جهانی است

درادامه این نشست  سلمان رضوی کارشناس امور فلسطین، به چرایی پیروزی نتانیاهو در انتخابات اخیر رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: بهبود شرایط اقتصادی رژیم صهیونیستی، استمرار شهرک سازی، تداوم سیاست ها نژاد پرستانه و قانون قومیت و ملیت، همسویی ترامپ با نتانیاهو( در موضوع جولان، معامله قرن، کرانه باختری، سپاه)، روابط خارجی نتایناهو و سفر به عمان و ..، کاهش مشارکت عرب های 48 در انتخابات، تداوم فشار بر فلسطینی های نوار غزه و تداوم سیاست فشار بر فلسطین ها و افزایش حد نصاب تعداد کسب آرا برای ورود به کسنت که 4 کرسی اعلام شد، از جمله مواردی است که می توان در پیروزی نتایناهو در انتخابات ذکر کرد.

این کارشناس امور فلسطین با اشاره به اینکه انتخابات رژیم صهیونیستی مبتنی بر کمونیستی فاشیستی بود، تصریح کرد:یک عده می گویند نظام اسرائیل تنها دموکراسی خاورمیانه است و یک عده آن را نژاد پرستی سالارانه توصیف می کنند اما تحلیل دیگری وجود دارد و آن را با داشتن قومیت یهود، نژاد پرست می خوانند. اما نکته ای که دراین انتخابات دیده شد نتایج انتخابات است که زمانی که گفته شد نتانیاهو با اختلاف کمی از دیگر رقیبش یعنی 36 کرسی و 14 هزار اختلاف رای برنده شده است شاهد اعتراض نبودیم و رقیب وی شکست خود را پذیرفت.

رضوی با اشاره به اینکه جامعه اسرائیلی مخالف ارزش های جهانی است، افزود:در تبلیغات انتخابات بعضا دیده می شود که سران احزاب به کشته شدن فلسطینی ها افتخار می کنند و آن را بیان می کنند تا در انتخابات پیروز شوند و به فاشیستی بودن خودافتخار می کنند. یکی هم مثل نتانیاهو اشغال کرانه باختری را مطرح می کنند و با وجود اینکه این موضوع مخالف قوانین بین المللی است ولی از سوی صهیونیست ها پذیرش می شود و می توان گفت دیکتاتوری یهودی و دیدگاههای افراطی هم اینجا شکل می گیرد.

 

 عرب: کابینه جدید نتایناهو با چالش هایی جدیدی روبرو است

ازسوی دیگر، علیرضا عرب کارشناس مسائل فلسطین در این نشست، گفت: گرایش به غرب رژیم صهیونیستی به دلیل تاریخی و روان شناسی سیاسی است که از سال 48 به یهودی ها القا می کردند که شما وطن نداشتید و فرایند دولت سازی مدرن بر جامعه صهیونیستی را لحاظ کردند.

وی با اشاره به اینکه صهیونیستها به واژه استقلال علاقمند هستند و آن را خریدارند، افزود: اینکه ازشهرک سازی در کرانه باختری و یا اشغال دیگر مناطق را از سوی رژیم صهیونیستی شاهد هستیم به این دلیل است که استقلال برای آنها دارای اهمیت است و حتی احزاب افراطی رژیم صهیونیستی همچون لیبرمن، اسرائیل بیتنا( اسرائیل خانه ما) را شکل می دهند.

 

عرب با تشریح سیاست های لیبرمن در اراضی اشغالی، یادآور شد: مطرح کردن برخی موضوعات  از سوی رژیم صهیونیستی با استقبال عمومی مواجه می شود مثلا لیبرمن با مطرح کردن خودمختاری به فلسطینی ها که شهروند وفادار رژیم صهیونیستی باشند توانست آرای قابل توجهی در انتخابات قبل کسب کند. اما  زمانی که قانون دولت یهود از سوی نتانیاهو در کنست تصویب شد این دو مقوله با یکدیگر مشکل پیدا کردند. هر چند کابینه رژیم صهیونیستی به ظاهر یکپارچه است ولی چالش هایی را پیش رو خواهند داشت./

 

 

برچسب ها

    5.3.12.0
    V5.3.12.0